Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 395 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Oloupili Srby s požehnáním EU Tisk Email

Úterý, 10. prosince 2013



Pracovní skupina úřadu Evropské unie v Prištině, kosovské ministerstvo spravedlnosti a mise EULEX, která by měla řešit případy zcizení srbských pozemků na Kosovu. Počínaje obcí Peć, se řešení problému, který trvá už léta, nehnulo ani o píď. Srbové jsou rozhořčeni na všechny mezinárodní mise, od mise UNMIK až po misi EULEX, protože je nechaly na holičkách. Ani jedna totiž nebyla schopna vyřešit tuto agonii. Nemůžeme se ani divit, že nevěří mezinárodní „vládě práva“.1/


„Neztrácím naději, ale vše je to zatím marné“, řekl občan Čaglavice Jovica Lazić, jehož rodina více než pět let bojuje za to, aby vyhnala uchvatitele svých polí (36 hektarů a 25 akrů).  Pozemky jsou více než 350 let ve vlastnictví rodiny Lazić. Obraceli se na UNMIK, EULEX, kosovskou policii, zahájili soudní při, ale země jim vrácena nebyla.

Jovica zemřel, aniž by se dočkal spravedlnosti. Nedávno uběhlo 40 dní od jeho smrti a jeho nejstarší bratr Predrag Lazić oznámil, že bude v boji pokračovat.

„Hodnota našeho majetku je tři miliony eura. Nechtěli jsme ho prodat, a to je důvod, proč nám ho vzali násilím. Slyšeli jsme, že uzurpátoři jsou lidé z UÇK a že naše půda je údajně součástí dělení válečné kořisti. Jménem rodiny jsem učinil prohlášení na komisi misi EULEX a předali jim 17 věrohodných důkazů a dokumentů o našem vlastnictví. Nicméně zpráva té komise nikdy neuviděla denní světlo. Zdá se, že to zastavil bývalý šéf EULEXu Xavier de Marnhac2/ a to právě z důvodů, které jsem uvedl. Vzali nám svobodu a nyní i zemi, oplotili ji a zorali, ale my budeme dál bojovat. Bude to zapsáno na mé vnuky, aby se vidělo, kdo je uzurpátor, a když ne nám, tak se to vrátí jim“, řekl internetovému portálu Vesti Predrag Lazić.

Hořce dodává, že byl šokován, když se dozvěděli, že v rozporu se všemi soudní řízeními, která rodina podstopila a v rozporu se skutečností, že i kosovské státní zastupitelství dalo podnět k zahájení řízení na ochranu zákonnosti, jejich majetek v kosovském katastru nemovitostí opět změnil majitele. Jak se to mohlo stát, není nikdo s to vysvětlit.

Dejan Jovanović z vesnice Preoce již několik let požaduje, aby zastavili výstavbu na jeho pozemku v katastru obce Marigona, ale ono to nemá konce. Je rozhořčen na misi EULEX. Zatímco on vede spor u zvláštního senátu Nejvyššího soudu Kosova, aby se zabránilo uzurpaci a kde je předsedou smíšeného senátu soudce z mise EULEX, na jeho loukách o rozloze přes tři hektary rostou vily jako houby po dešti. Protože se proces od roku 2008 vleče, je toho mínění, že ho záměrně zdržují. Jovanović se proto obrátil na panel lidských práv EULEXu.

„A oni došli k závěru, že moje práva nebyla porušena, a že k tomu nejsou příslušní. Jako to, že nejsou příslušní, když předseda senátu je v mém případě soudce mise EULEX? Co to tam dělají?“, ptá se Jovanović. Ironií je, že kosovský ombudsman vydal nesouhlasné stanovisko ke stanovisku panelu mise EULEX. Ombudsman došel k závěru, že v případu Jovanović došlo k porušení práva.

Hodnota majetku 50 miliard eura.

Kosovské agentuře pro vlastnictví bylo nahlášeno okolo 42 000 podání za navrácení uchváceného majetku v celkové hodnotě okolo 50 miliard eura. Do ledna letošního roku bylo vyřešeno 35 000, nicméně, není známo, kolik rozhodnutí bylo realizováno.

Nebezpečný boj s uchvatiteli

„Vyměnili jsme několik advokátů. Jednoho zbili, druhému vyhrožovali, třetí se bojí, a tak to jde po celá léta. Není snadné se střetávat s uzurpátory, protože víte, co vás čeká“, říká Predrag Lazić. Pak vysvětlil, jak se jejich země ve vesnici Preoce u Čaglavice o celkové výměře 36 hektarů a odhadní tržní hodnotě okolo 40 milionů eura jako mávnutím kouzelného proutku stala majetkem jednoho muže. Predrag říká, že ji získal "na jméno údajné výstavby hotelu na Veterniku“. „Pravda ale je taková, že on nikdy nic nepostavil“, tvrdí Lazić.

Během zářijového zasedání Smíšeného koordinačního výboru pro právní stát na Kosovu Samuel Žbogar3/ zmínil, že se to týká především komunit, protože místní orgány nejsou ochotny zkoumat případy nezákonného uchvácení majetku a přijímat příslušná opatření.

„Naše kancelář vedla o těchto otázkách dialog s misí EULEX a s misí OBSE. OBSE se nabídla, že prošetří základní informace, aby se lépe seznámila s reálnou situací, ale jejich vyšetřování není ještě ukončeno.“ To řekli redakci „Vesti“ v kanceláři EU v Prištině a dodali, že Žbogar "také požádal kosovskou vládu, aby přistupovala k těmto otázkám citlivě".

„To je pro nás "práce v běhu" a potřebovali bychom mít úplnou informaci začátkem příštího roku. Musíme vyslechnout velké množstvím aktérů a ověřit jejich tvrzení“, řekli na misi OBSE v Prištině.

Šéf uznává obavy

Vedoucí kanceláře EU uznává obavy společnosti a požaduje udělat něco pro faktická zjištění. OBSE převzala aktivní roli v některých vyšetřováních a nakonec se těmito otázkami musí zabývat příslušné vládní instituce. To vyplývá z odpovědi zaslané kanceláří EU v Kosovu redakci portálu Vesti.

  - - - - -

 1/ „vláda práva“ čili právní stát má na Kosovu yavést evropská mise EU. Jak se jí to daří   popisuje  tento článek

2/ Xavier Bout de Marnhac, francouyský generál, v letech 2005 – 2006 zástupce velitele sil KFOR na Kosovu,   od července 2010 byl vedoucím evropské mise pro yavádění právního státu na Kosovu – EULEX.

3/ Samuel Žbogar – slovinský politik a diplomat, Zvláštní pověřenec EU pro Kosovo, vedoucí kanceláře EU v Prišitně

 

Zdroj: http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/366032/Oteli-od-Srba-uz-blagoslov-EU

překlad vd