Ukrajina a Jugoslávie |
Čtvrtek, 10. dubna 2014 / Diana Johnstoneová
bombardování Jugoslávie Severoatlantickou aliancí. Ve svém příspěvku jsem zdůraznila, že rozpadu Jugoslávie bylo využito jako experimentální laboratoře ke zdokonalení nejrůznějších technik, které byly následně využity při tak zvaných „barevných revolucích“ či dalších operacích na „změnu režimu“, které byly zaměřeny proti vůdcům, jež americká vláda považovala za nežádoucí. Tehdy jsem výslovně poukázala na podobnosti mezi Krajinou – regionem bývalé Jugoslávie – aÂÂ Ukrajinou. Tehdy jsem napsala toto:
„Kde vypukly v souvislosti s rozpadem Jugoslávie válečné konflikty s největší prudkostí? VÂÂ regionu zvaném Krajina. Krajina znamená pohraničí. To samé Ukrajina – jde oÂÂ obdobu vycházející ze stejného slovanského základu. Krajina iÂÂ Ukrajina jsou pohraničím mezi katolickými křesťany na Západě aÂÂ pravoslavnými křesťany na Východě. Obyvatelstvo [na Ukrajině] je rozděleno na Východ, který chce mít i nadále vazby s Ruskem, aÂÂ Západ, který inklinuje ke katolickým zemím. Nicméně průzkumy veřejného mínění ukazují, že zhruba 70 procent obyvatelstva Ukrajiny jako celku je proti vstupu do NATO. Přesto USA a jeho satelity neustále hovoří o ukrajinském ,právu‘ na vstup. O právu nevstoupit do NATO se nikdy nehovoří.
Podmínkou ukrajinského vstupu do NATO by bylo vypovězení zahraničních vojenských základen z ukrajinského území. To by znamenalo vypuzení Ruska zÂÂ jeho historické námořní základny v Sevastopolu, která má klíčový význam pro ruskou černomořskou flotilu. Sevastopol se nalézá na poloostrovu Krym, obývaném vlasteneckými Rusi, ze kterého udělal Nikita Chruščov (Ukrajinec) vÂÂ roce 1954 administrativní součást Ukrajiny.
Tito (Chorvat) předal skoro celé jugoslávské pobřeží Jadranského moře Chorvatsku aÂÂ celkově prosadil administrativní hranice na úkor Srbů.
Jelikož stejné příčiny mohou mít stejné následky, americké naléhání na "osvobození" Ukrajiny od ruského vlivu, může vést ke stejným důsledkům tak jako naléhání Západu na "osvobození" katolických Chorvatů od pravoslavných Srbů. Může to vést k válce. Nicméně na rozdíl od malé války proti Srbům, kteří neměli ani prostředky aÂÂ dokonce ani vůli bojovat se Západem (poněvadž byli většinově přesvědčeni, že jsou jeho součástí), by válka na Ukrajině znamenala válku s Ruskem – jadernou supervelmocí, která nebude nečinně přihlížet kÂÂ tomu, jak Spojené státy pokračují vÂÂ přesouvání svých námořních aÂÂ leteckých základen na samý okraj ruského území jak vÂÂ Černém, tak Baltickém moři.
Spojené státy jsou denně zaneprázdněny rozšiřováním NATO, výcvikem sil, budováním základen a uzavíráním dohod. Pokračuje to neustále, leč bez větší pozornosti médií. Občané členských zemí NATO nemají tušení, kÂÂ čemu jsou vedeni. (…)
Válka byla snadná, pokud to znamenalo zničení bezbranného a neškodného Srbska beze ztrát na straně agresorů NATO. Ale válka sÂÂ Ruskem – nelítostnou supervelmocí sÂÂ jaderným arsenálem – by nebyla taková sranda.“
Dnes jsme oÂÂ pět let dále. A já se chystám zúčastnit dalšího vzpomínkového setkání v Bělehradě. Tentokrát se jedná oÂÂ 15.ÂÂ výročí od začátku bombardování Jugoslávie Severoatlantickou aliancí. AÂÂ tentokrát skutečně nemám co říct. Vše jsem již řekla vícekrát. Ostatní hovoří o podobných věcech aÂÂ sÂÂ větší autoritou, ať již jde oÂÂ profesora Stephena Cohena či Paula Craiga Robertse. Mnoho zÂÂ nás varovalo před nebezpečným šílenstvím snažit se donekonečna provokovat Rusko verbováním jeho sousedů do vojenské aliance, jejímž nepřítelem může být pouze Rusko. Žádný ze sousedů Ruska sÂÂ ním není tak organicky svázán jazykem, dějinami, geopolitickou realitou, náboženstvím a silnými emocemi jako Ukrajina. Victoria Nulandová, náměstkyně pro Evropu aÂÂ Eurasii zÂÂ amerického ministerstva zahraničí, se otevřeně chlubila, že Spojené státy utratily pět miliard dolarů, aby získaly na Ukrajině vliv – ve skutečnosti aby odtáhly Ukrajinu od Ruska aÂÂ zapojily ji do americké vojenské aliance. Dnes není tajemstvím, že Nulandová dokonce intrikovala proti evropským spojencům USA, kteří uvažovali oÂÂ méně brutálním kompromisu, sÂÂ cílem nahradit zvoleného prezidenta americkým protégé, kterému říkala „Yats“ [Jaceňuk, pozn. překl.]. Ten byl skutečně brzy na to dosazen v rámci krajně pravicové vlády, která vzešla zÂÂ násilných akcí jednoho zÂÂ nemnoha násilných fašistických hnutí, jež nadále přežívají vÂÂ Evropě.
Je pravda, že západní média neinformují oÂÂ všech faktech, jež mají kÂÂ dispozici. Nicméně existuje internet aÂÂ tato fakta jsou tam dostupná. Bez ohledu na to vše, evropské vlády proti tomu neprotestují, na ulicích se nekonají žádné demonstrace, aÂÂ jak se zdá, valná část veřejného mínění akceptuje představu, že padouchem vÂÂ tomto příběhu je ruský prezident, který je obviňován zÂÂ nevyprovokované agrese proti Krymu – třebaže reagoval na jednu zÂÂ nejnestoudnějších provokací vÂÂ dějinách.
Ale fakta jsou zde. AÂÂ jsou výmluvná. Co mohu říct oÂÂ tom, co tato fakta neříkají?
Až doteď jsem mlčela k tomu, co se mi jeví jako naprosté šílenství. Nicméně vÂÂ předvečer mojí cesty do Bělehradu jsem souhlasila, že odpovím na otázky novináře Dragana Vukotiće pro srbský deník Politika. Zde je onen rozhovor.
Politika: Ve své knize Fools’ Crusade: Yugoslavia, NATO, and Western Delusions jste zaujala kÂÂ bombardování Jugoslávie Severoatlantickou aliancí odlišný postoj než mnoho vašich kolegů intelektuálů na Západě. Co vás vedlo kÂÂ tak nepopulárnímu závěru?
Johnstoneová: Kdysi dávno jsem jako studentka ruských studií strávila několik měsíců vÂÂ Jugoslávii. Bydlela jsem naÂÂ jedné studentské koleji vÂÂ Bělehradě aÂÂ našla si tam přátele. Obracela jsem se oÂÂ stanovisko ke svým starým přátelům spíše než ke zdrojům, které čerpaly od západních reportérů. AÂÂ dlouhodobě jsem se zajímala oÂÂ americkou zahraniční politiku. Své zkoumání jugoslávských konfliktů jsem započala četbou klíčových dokumentů, jako byly projevy Miloševiće, Memorandum Srbské akademie věd aÂÂ umění aÂÂ práce Aliji Izetbegoviće, přičemž jsem si všimla nepřesností, sÂÂ jakou jsou prezentovány vÂÂ západních médiích. Nikdy jsem nebyla řízena pokyny ze strany editorů. A vskutku, moji editoři brzy začali odmítat moje články kÂÂ otištění. Nebyla jsem jediným zkušeným pozorovatelem, který byl vyloučen ze západních zpravodajských médií.
Politika: Ačkoli následné události potvrdily, že ono ilegální bombardování jedné země bez souhlasu Rady bezpečnosti bylo naprosto nesprávné, mainstreamová západní média aÂÂ politici neustále hovoří oÂÂ úspěšném „kosovském modelu“. Můžete se prosím kÂÂ této věci vyjádřit?
Johnstoneová: Pro ně to byl úspěch, neboť to ustavilo precedent pro intervence NATO. Oni nikdy nepřipustí, že se zmýlili.
Politika: Když se připravovala „humanitární intervence“ v Sýrii, Obamova administrativa uvedla, že studuje „leteckou válku NATO jako možný vzorec pro akce bez mandátu OSN.“
Johnstoneová: To není překvapivé, protože ustavení takového precedentu bylo jedním zÂÂ motivů pro onu leteckou válku.
Politika: VÂÂ jednom zÂÂ vašich článků si kladete otázku, jakou funkci má Mezinárodní trestní soud (ICC) v souvislosti sÂÂ případem Libye. Připomínáte „podobný vzorec“ vÂÂ souvislosti sÂÂ ICTY aÂÂ Jugoslávií. Co si ve skutečnosti myslíte oÂÂ těchto nástrojích mezinárodní spravedlnosti aÂÂ jejich úloze vÂÂ mezinárodních vztazích?
Johnstoneová: V kontextu poměru sil vÂÂ současném světě může ICC, tak jako ad hoc tribunály [ICTY aÂÂ ICTR, pozn.ÂÂ překl.], sloužit pouze jako nástroj hegemonie Spojených států. Tyto trestní tribunály slouží pouze ke stigmatizování odpůrců USA, přičemž doposud bylo hlavní rolí ICC ospravedlnit ideologický předpoklad, že existuje jakási nestranná „mezinárodní spravedlnost“, která nedbá státních hranic aÂÂ slouží kÂÂ prosazování lidských práv. Jak zdůraznil John Laughland, řádná soudní instituce musí být výrazem konkrétního společenství, které souhlasí se souzením svých vlastních členů. Tyto soudy navíc nemají kÂÂ dispozici žádnou vlastní policii aÂÂ musí se tak spoléhat na ozbrojené síly Spojených států, NATO aÂÂ jejich klientské státy, následkem čehož jsou automaticky vyňaty ze stíhání těmito údajně „mezinárodními“ soudy.
Politika: Co je podle vašeho názoru hlavním účelem tak zvaných humanitárních intervencí? Má to co dělat spíše sÂÂ domácím veřejným míněním, nebo sÂÂ mezinárodními partnery?
Johnstoneová: Ideologie lidských práv (pochybný koncept, mimochodem iÂÂ proto, že „práva“ by měla být ustavena vÂÂ rámci konkrétních politických zřízení aÂÂ nikoli na základě abstraktních konceptů) slouží jak domácím, tak globálním účelům. Pokud jde oÂÂ Evropskou unii, tato ideologie sugeruje jakýsi „měkký“ evropský nacionalismus založený na sociálních ctnostech. Co se týče Spojených států, které jsou mnohem otevřenější vÂÂ hlásání svých národních zájmů než dnešní Evropa, ideologie lidských práv se snaží dodat zahraničním intervencím charakter jakýchsi křížových tažení, což se může líbit evropským spojencům aÂÂ především domácímu veřejnému mínění aÂÂ stejně tak na anglicky mluvícímu světu vůbec (Kanadě aÂÂ zvláště pak Austrálii). Ideologie lidských práv, použijeme-li slova LaÂÂ Rochefoucaulda, je poklona, kterou neřest skládá ctnosti.
Politika: Často používáte výraz „Spojené státy a jejich evropské satelity“. Objasněte to prosím.
Johnstoneová: „Satelity“ jsou výraz, který se používal pro členské země Varšavské smlouvy. Vlády členských zemí NATO dnes následují Washington stejně poslušně, jako když země Varšavské smlouvy následovaly Moskvu. AÂÂ to dokonce iÂÂ tehdy, jako v případě Ukrajiny, kdy Spojené státy jednají proti evropským zájmům.
Politika: Jak vnímáte současný vývoj na Ukrajině aÂÂ Krymu, zejména vÂÂ souvislosti sÂÂ americko-ruskými vztahy?
Johnstoneová: Americko-ruské vztahy jsou primárně určovány pokračujícím americkým geostrategickým nepřátelstvím vůči Rusku, které je částečně věcí zvyku či setrvačnosti, částečně uskutečňováním Brzezinského strategie na rozdělení Eurasie za účelem udržení hegemonie USA nad světem a částečně odrazem Izraelem ovládané blízkovýchodní politiky vůči Sýrii aÂÂ Iránu. Jedna zÂÂ těchto dvou hlavních jaderných mocností je zjevně agresorem, zatímco ta druhá je terčem agrese. Je na agresorovi, aby změnil kurz, mají-li být jejich vzájemné vztahy normální.
Udělejte si jednoduché srovnání. Tlačí Rusko na Quebec, aby se odtrhl od Kanady, aby se tato provincie mohla připojit kÂÂ vojenské alianci řízené Moskvou? Zjevně ne. To by bylo srovnatelné, leč stále slabé ve srovnání sÂÂ nedávným manévrem USA pod vedením Viktorie Nulandové, jehož cílem bylo přivést Ukrajinu, včetně hlavní ruské námořní základny vÂÂ Sevastopolu, do západní sféry vlivu. Základem této politické sféry vlivu je NATO: které se od zániku Sovětského svazu systematicky rozšiřuje směrem kÂÂ Rusku; rozmisťuje rakety, jejichž jediná strategická funkce spočívá vÂÂ tom, poskytnout USA hypotetickou možnost prvního jaderného úderu proti Rusku aÂÂ provádí pravidelná vojenská cvičení podél ruských hranic. Rusko Spojeným státům nic neudělalo a nedávno poskytlo prezidentu Obamovi možnost, jak se bez ztráty tváře vyhnout přehlasování vÂÂ Kongresu vÂÂ souvislosti sÂÂ vojenskou akcí proti Sýrii – akcí kterou si nepřál Pentagon, ale pouze část proizraelsky orientovaných politických činitelů, tzv. „neokonů“. Rusko nevyznává žádnou nepřátelskou ideologii; usiluje pouze oÂÂ normální vztahy se Západem. Co více může dělat? Je na Američanech, aby dostali rozum.
- - - - -
Diana Johnstoneová je nezávislá americká novinářka aÂÂ badatelka. Zaměřuje se především na evropskou politiku aÂÂ zahraniční politiku západních států. Studovala Russian Area Studies a francouzskou literaturu. Je autorkou knihÂÂ The Politics of Euromissiles: Europe in America’s World (1983)ÂÂ aÂÂ Fools’ Crusade: Yugoslavia, NATO and Western Delusions (2002).ÂÂ ZÂÂ francouzštiny přeložila knihuÂÂ Humanitarian Imperialism: Using Human Rights to Sell War (2007) od Jeana Brickmonta.ÂÂ Od roku 1990 žije vÂÂ Paříži.
- - - - -
Zdroj: www.counterpunch.org, překlad:ÂÂ Karel Hyka |