Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 525 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Srbsko poslalo žádost o vydání Agima Çeku Email

Srbsko poslalo žádost o vydání Agima Çeku
zdroj: Politika
Bývalý velitel teroristické organizace kosovská osvobozenecká armáda (UÇK) a bývalý premiér Kosova Agim Çeku byl zatčen v úterý na bulharsko-makedonské hranici na základě mezinárodního zatykače Interpolu.
SOFIE - Na Agima Çeku, bývalého premiéra Kosova a někdejšího velitele UÇK, který byl zatčen v Bulharsku na základě pátráni  Interpolu, byla uvalena vazba.Çekuovi nejprve  byla určena 24-hodinová vazba a podle posledních informaci, které sdělil hlavní bulharský žalobce Nikolaj Kokinov, bulharské statní zastupitelství bývalému velitelovi UÇK a premiérovi Kosova, vazbu prodlouží do soboty.

„Vazba Agima Çekua bude dnes prodloužena o 72 hodin“ poté co vyprší 24-hodinová vazba, řekl statní žalobce pro bulharský rozhlas.
„Agim Çeku byl zadržen v Guševu při vstupu do Bulharska podle mezinárodního zatykače, který na něj vydal Interpol“, řekla Diana Jankulova, tisková mluvčí bulharského Ministerstva vnitra.
Sofijské úřady čekají na doklady z Interpolu, na základě kterých do pátku rozhodnou jestli bývalého kosovského premiéra a velitele UÇK vydají do Srbska, nebo bude osvobozen, vyjádřil se bulharský státní zástupce Boris Velčev.
Jak přenesla agentura BTA, Çeku do té doby bude ve vazbě v bulharském městě Kjustendil.
Ministryně spravedlnosti Srbska Snežana Malovićová poslala žádost o vydání Agima Çekua a vyjádřila očekávání, že Bulharsko co nejdříve pozitivně odpoví na žádost.
Malovićová upřesnila, že by vydání mohlo být uskutečněno na základě Evropské konvence o extradici i když Srbsko a Bulharsko mají uzavřenou dvoustrannou smlouvu o mezinárodní právní pomoci v trestních věcech z roku 1960.
Upřesnila, že Çeku byl zatčen na makedonsko-bulharské hranici podle mezinárodního zatykače Interpolu, na kterém se nachází také Hashim Thaqi, současný premiér tzv. Republiky Kosovo a dřívější velitel UÇK.
Çeku je v Srbsku obviněn z válečných zločinů, jako bývalému veliteli UÇK se mu přisuzuje odpovědnost za vraždy 669 Srbů a 18 příslušníků jiných nealbánských národností. 
Čtvrté zatčení na základě zatykače Interpolu
Toto je čtvrté zatčení Agima Çeku na základě mezinárodního zatykače vydaného srbským Interpolem: před zatykáním v Bulharsku se tak stalo ve Slovinsku, Maďarsku a v Kolumbii, ze které byl Çeku nedávno vyhoštěn, ale nebyl vydán do rukou srbské justice.
Bývalý generál chorvatské armády a velitel UÇK

Interpol Srbska vydal na Agima Çeku  mezinárodní zatykač pro různé válečné zločiny spáchané na srbským a nealbánským obyvatelstvem jihosrbských provincií  Kosova a Metochie během ozbrojených konfliktů v roce 1999.
Agim Çeku  do začátku roku 1999 byl generálem chorvatské armády, podílel se na největší etnické čistce spáchané v Evropě v rámci operace chorvatské armády "Oluje" a vyhnání 300.000 Srbů z Krajiny a z okolí Vukovaru. Pak přišel na Kosovo stal se náčelníkem Hlavního štábu UÇK.



Po rozmístnění mezinárodních sil v Kosovu, v létě 1999 a po oficiálním rozpuštění UÇK na podzim stejného roku se stal velitelem Kosovského ochranného sboru.
Když byl  Çeku navrhnut na místo premiéra Kosova, vláda Srbské republiky žádala od tehdejšího šéfa UNMIK v Kosovu  Sørena Jesena-Petersena, aby na základě svých pravomocí podle Rezoluce 1244 OSN, zabránil této volbě.
V dopise Petersenovi, srbská vláda uvedla, že se proti Çekuovi vede jednání před srbskou justicí pro důvodné podezření, že spáchal válečné zločiny a ze stejných důvodů  je na něj vydán i mezinárodní zatykač.
Çeku je narozený v roce 1960 ve vesnici Čuška u města Peć.
Absolvoval dva ročníky na bělehradské Vojenské akademie a pak pokračoval na Vojenské akademii v Zadaru.
Ve Škole rezervních důstojníků Jugoslávské národní armády byl velitelem čety od roku 1984 do 1990 a pak jeden rok velel dělostřelecké baterii na Vojenské akademii v chorvatském Zadaru.
Když začala válka na území bývalé Jugoslávie, v říjnu 1991 se připojil k chorvatské armádě a dostal velení nad dělostřeleckou jednotkou v Zadaru, pak se stal zástupce velitele divize.
V únoru 1999 chorvatský brigádní generál Agim Çeku podal demisi a odešel na Kosovo, kde se připolil k UÇK.

 

Agim Çeku je ženatý a má 2 syny, kteří žijí v Chorvatsku.